Budowa placu zabaw z bezpieczną nawierzchnią – 7 etapów

Płyty gumowe SBR podczas montażu na podbudowie z kruszywa i piasku. Montaż bezpiecznej nawierzchni na placu zabaw

Podstawowe wytyczne przy budowie placu zabaw

Budowa placu zabaw z gumowymi płytkami i wyposażeniem może być zabawnym i satysfakcjonującym projektem, ale wymaga starannego planowania i wykonania. Nadrzędne idee, które przyświecają inwestycji to bezpieczeństwo oraz funkcjonalność placu zabaw. Poniżej przedstawiamy opis realizacji inwestycji – z uwzględnieniem wyposażenia takiego jak zabawki, czy podłoże na plac zabaw (nawierzchnia bezpieczna).

1. Wybór lokalizacji

Pierwszym krokiem w budowie placu zabaw jest wybór odpowiedniego miejsca. Lokalizacja powinna być płaska i dobrze osuszona, bez przeszkód i zagrożeń w pobliżu. Wybrane miejsce powinno również mieć wystarczająco dużo powierzchni na wyposażenie placu zabaw, które będzie instalowane – uwzględniając dojście do placu zabaw, ścieżki komunikacyjne wokół, czy wykończenie w postaci krawężników.

2. Projekt

Po wybraniu lokalizacji następnym krokiem jest zaprojektowanie placu zabaw. Należy wziąć pod uwagę przedział wiekowy dzieci, które będą korzystać z placu zabaw, a także ich potrzeby i możliwości. Pomoże to w doborze odpowiedniego wyposażenia i układu placu zabaw. Specjaliści od projektowania placów zabaw z pewnością pomogą upewnić się, że plac zabaw jest funkcjonalny, zaprojektowany zgodnie ze sztuką i spełnia normy bezpieczeństwa. Ważne kwestie dotyczą między innymi odległości od budynku, odpowiedniego ustawienia urządzeń w stosunku do słońca, czy decyzji odnośnie podłoża (podbudowy).

3. Przygotowanie podbudowy

Istnieją różne możliwości przygotowania terenu pod inwestycję:

 • wylewka betonowa – opcja droższa, można na niej instalować dowolny rodzaj płyt gumowych, lecz wymaga największych nakładów prac na etapie przygotowania
 • kruszywo – opcja ekonomiczna (najpopularniejsza), z przygotowaniem terenu podobnym jak pod kostkę brukową (2 frakcje kruszywa na 20-25 cm) – wymaga położenia dobrych jakościowo płyt z tzw. pełnym podłożem
 • krata stabilizacyjna – elementy z tworzywa sztucznego o różnych wymiarach (np. 40×60 cm), które osadzane są na samej ziemi i uzupełniane drobnym kamyczkiem
Przygotowanie podbudowy - przekrój podłoża

Osadzanie płyt na samej ziemi / piasku przy budowie placu zabaw jest fatalnym rozwiązaniem. Takie działanie będzie powodować utratę gwarancji (w przypadku wystąpienia szkody), niestabilność płyt i wyrabianie się otworów montażowych, co w efekcie przełoży się na powstanie odstępów między płytami i przedostawanie się piasku na zewnątrz (doprowadzi to do mechanicznego ścierania nawierzchni i pylenia). Piasek można zastosować jedynie na istniejące kruszywo (jako warstwa uzupełniająca na samą górę – choć nie jest to niezbędne).

Po wykonanej podbudowie konieczny jest montaż krawężników. Klienci wybierają elastyczne obrzeże gumowe, które doskonale komponuje się z planowaną nawierzchnią gumową (ten sam surowiec, kolor, itd.). W przypadku inwestycji, w których istnieją już krawężniki betonowe można zainstalować na nie specjalne nakładki, które podniosą parametr bezpieczeństwa. W miejscach, w których istnieje elewacja, kostka, ogrodzenie można nie instalować obrzeży.

4. Montaż zabawek

Instalacja urządzeń podczas budowy placu zabaw powinna odbyć się pomiędzy skończeniem podbudowy, a przed montażem nawierzchni bezpiecznej. Jest wskazane (a w niektórych przypadkach wymagane), aby zabawki takie jak huśtawki, zjeżdżalnie, konstrukcje wspinaczkowe były dobrze przymocowane do podłoża. Zazwyczaj kilka rodzajów urządzeń posiada różne zalecenia odnośnie grubości nawierzchni (i krytycznej wysokości upadku, tzw. parametr HIC – opisany w kolejnym punkcie).

Przyjmuje się zasady, które opierają się o zasadność ekonomiczną przy budowie placu zabaw:

 • jeśli są nieduże różnice na zapotrzebowanie grubości płyt (np. jedna strefa 35 mm, a druga 45 mm) to przygotowuję się cały plac zabaw na grubości 45 mm
 • jeśli są duże różnice w wymaganych parametrach mat gumowych (np. 30 mm i 70 mm) dopuszcza się wykonanie dwóch odrębnych stref (2 wysokości podbudowy)

Należy zawsze bezwzględnie postępować zgodnie z instrukcjami, aby mieć pewność że sprzęt jest zainstalowany prawidłowo i bezpiecznie.

5. Instalacja bezpiecznej nawierzchni

Proflex-EPDM - wielokolorowe płyty gumowe na plac zabawPo zamontowaniu zabawek następnym krokiem jest zainstalowanie gumowych płyt (tzw. maty SBR lub EPDM). Płytki są popularnym wyborem na place zabaw, ponieważ zapewniają miękką, amortyzowaną powierzchnię, która może pomóc w zapobieganiu urazom. Dodatkowo są proste w montażu i posiadają bardzo dużo opcji kolorystycznych i grubościowych. Przy płytach gumowych jednym z najważniejszych parametrów jest tzw. HIC, czyli krytyczna wysokość upadku. Jej wartość (np. HIC 1,5 m) określa, że nawierzchnia bezpieczna posiada certyfikat upadkowości z potwierdzonym parametrem amortyzacji do 150 cm.

Im grubsza płyta tym lepiej amortyzuje przy upadku!
– nie należy tego mylić z tym, że im grubsza mata tym miększa przy chodzeniu po niej

O klasie nawierzchni decyduje:

 • gęstość / ciężar (podawany dla sztuki / m²)
 • sposób wykonania spodniej warstwy (płyta niepełna z pustymi miejscami od spodu / płyta pełna z wypełnionym miejscem od dołu i małymi kanałami na drenaż wody)
 • sposób łączenia (im więcej kołków / otworów montażowych tym lepiej – płyta z kołkami po przeciwległych dwóch bokach / płyta z kołkami i otworami po 3-4 z każdej strony)

Montaż instalacji rozpoczyna się od wkopania krawężników i ułożenia nawierzchni na przygotowanej podbudowie. Podczas budowy placu zabaw może być konieczne przycięcie niektórych elementów, aby dopasować je do krawędzi, czy nóżek zabawek. Do zrobienia tego posłużą noże oraz wolnoobrotowe urządzenia (np. wyrzynarka). Płyt nie powinno się kleić do podbudowy i do siebie. Z racji, iż jest to produkt całoroczny musi on swobodnie “pracować” w każdych warunkach atmosferycznych. Guma – w zależności od wahań temperatury i różnych warunków atmosferycznych – będzie się lekko rozprężać przy wysokich temperaturach i kurczyć przy niskich. Jest to absolutnie normalny proces. Również tutaj należy zawsze bezwzględnie postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego montażu.

6. Dopuszczenie do użytkowania

Zanim dzieci zostaną dopuszczone do korzystania z placu zabaw, ważne jest aby go sprawdzić i upewnić się, że jest bezpieczny. Należy skontrolować czy wszystkie urządzenia na placu zabaw są bezpiecznie zainstalowane (czy są stabilne, nie ruszają się, nie mają ostrych krawędzi) oraz sprawdzić czy nie ma pozostałości po pracach budowlanych. Sprawdzeni producenci i dystrybutorzy komponentów powinni dostarczyć klientowi pakiet dokumentów, które dołączone są do zabawek i nawierzchni – w tym instrukcje, karty techniczne oraz atesty.

7. Konserwacja i utrzymanie

Zachowanie odpowiednich warunków na placu zabaw – zarówno w sezonie letnim gdy jest używany, jak i w pasywnym okresie zimowym – jest gwarancją utrzymania zabawek i nawierzchni w dobrym stanie. Urządzenia powinny podlegać konserwacji, tak aby zagwarantować ich bezpieczeństwo i funkcjonalność (przeglądy, czyszczenie i naprawy w razie potrzeby). Podobnie sprawa ma się z nawierzchnią gumową – należy pamiętać o regularnym myciu oraz usuwaniu niepożądanych elementów (np. ciecze, olej, smar), które pozostawione na działanie słońca i deszczu mogą spowodować odbarwienia. A przecież chcemy, żeby plac zabaw był jak najdłużej piękny i służył dzieciakom!

Podsumowanie

Budowa placu zabaw to inwestycja o różnych skalach, która wymaga przemyślenia i podjęcia ważnych decyzji – zarówno na etapie wyboru komponentów, jak i późniejszego wykonawstwa. Pomagają w tym specjalistyczne firmy, które zajmują się dostarczaniem nawierzchni i zabawek oraz kompleksową budową placów zabaw. Nasza firma specjalizuje się w nawierzchniach gumowych – z chęcią i ogromnym zaangażowaniem doradzamy w wyborze optymalnego rozwiązania na każdą inwestycję. Posiadamy też szeroką ofertę, która pomaga dobrać produkt pod kątem przeznaczenia i wymagań klienta. Zakres naszych działań wychodzi ponad place zabaw – realizujemy (wraz z montażem od pewnych powierzchni) różne inwestycje, w których potrzebna jest sprawdzona nawierzchnia:

 • na siłownie outdoor
 • do klubów fitness i na siłownie wewnętrzne
 • na boiska sportowe
 • do stref rekreacyjnych w miastach
 • na ścieżki komunikacyjne
 • na tarasy / balkony / ogrody
LiveFlooring.com
ocena sklepu4.98 / 5
ocena produktów4.96 / 5
672 opinie