Bezpieczeństwo na placu zabaw

Bezpieczeństwo na placu zabaw - artykuł na stronie LIVEFLOORING.com

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Każdy plac zabaw posiada regulamin korzystania z jego sprzętów, z którym warto się zapoznać. Zawsze przed dopuszczeniem dziecka do zabawy, powinno się sprawdzić stan techniczny obiektów, aby nie narazić go na niebezpieczeństwo. Uszkodzona zjeżdżalnia lub huśtawka może doprowadzić do upadku (narażając dziecko na kalectwo), ponadto każdy – nawet niepozornie wystający element – również może wyrządzić krzywdę. Warto mieć na uwadze na otoczenie zewnętrzne, które bezpośrednio sąsiaduje ze strefą ćwiczeń. Plac zabaw znajdujący się przy ruchliwej drodze powinien być otoczony ogrodzeniem, – takie ograniczenie przestrzeni użytkowej i postawienie przeszkody służy bezpieczeństwu pociech podczas zabawy.

 

Odpowiednie podłoże

Poza kontrolą sprzętów, istotną kwestią jest sprawdzenie nawierzchni. Aby była przyjazna dla zdrowia, powinna być wykonana z gumowych płyt potwierdzonych atestami. Nie powinna mieć też żadnych wystających elementów, które mogłyby narażać dziecko na zranienie się. Idealnym rozwiązaniem dla tego typu miejsc jest zastosowanie gumowej nawierzchni, zrobionej z płyt SBR lub EPDM. Zapewniają one dobrą amortyzację podczas upadku oraz są odporne na wstrząsy podłoża, co zapewnia bezpieczeństwo dzieciom użytkującym obiekty. Ponadto płyty gumowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą mieć zastosowanie przez bardzo długi czas.

 

Wiek użytkowników

Należy pamiętać, że różne sprzęty i urządzenia dedykowane są dla konkretnych grup wiekowych. Na przykład: dzieci do 7 roku życia powinny korzystać z huśtawek w obecności opiekuna, ponieważ mogą z nich łatwo spaść i narazić się na mocne uderzenie w głowę rozbujanym sprzętem.

 

Czystość obiektu

Bezpieczny plac zabaw to czysty plac zabaw. Przed wpuszczeniem dziecka na plac zabaw należy sprawdzić czy na terenie obiektu nie znajduje się rozbite szkło, porzucone leki lub inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Każdy z takich elementów – nawet najbardziej niepozorny – może wywołać fatalne skutki w kontakcie z upadającym na niego dzieckiem. Bezpieczna nawierzchnia z granulatu gumowego w maksymalnym możliwym stopniu chroni przed wbiciem się obiektów skórę za sprawą swojej sprężystości.